Какие инновации Agricom Group использует на подсолнечнике – рассказывает директор департамента производства и развития холдинга Евгений Горло


В одном из крупнейших украинских производителей овса и продуктов переработки под торговыми марками «Добродія» и San Grano, агрохолдинга Agricom Group, подсолнечник занимает хоть не первую, но важную стратегическую позицию. В настоящее время эта культура выращивается на полях в Житомирском и Черниговском земельных кластерах группы.

Стратегический предшественник

В севообороте на полях группы подсолнечник используется в качестве предшественника для выращивания озимых культур, пшеницы и ржи. По словам Евгения Горло, директора департамента производства и развития Agricom Group, предшественником под выращивание подсолнечника в 90% площадей является овес, в остальных 10%, как правило, это кукуруза.

«Почему мы выбрали овес как предшественник? Для нас как для компании одного из крупнейших производителей овсяных хлопьев эта культура стратегическая, она занимает значительную часть наших посевных площадей. Также при выращивании овса мы используем гербициды, которые не оказывают дальнейшего воздействия на следующие культуры, в частности , и подсолнечник», – рассказывает эксперт.

(статья языком оригинала)

Технологія вирощування

Технологія вирощування соняшнику складається з наступних етапів. Восени проводиться глибоке рихлення з одночасним внесенням добрив. У компанії провели переобладнання існуючих глибокорозпушувачів під внесення добрив. Норма добрив визначається під кожне конкретне поле в залежності від аналізів ґрунту, які проводяться раз в чотири-п’ять років.

Навесні на полях проводиться закриття вологи/передпосівна культивація в залежності від погодних умов. Глибина проведення цього етапу підготовки ґрунту залежить від агрегату і коливається від 2 до 5 см. Для зони недостатнього зволоження ефективнішим є вирівнювання полів з осені, а рано на весні потрібно проводити закриття вологи лише боронами на глибину 2-3 см.

Посів соняшника проводиться у ґрунт, температура якого на глибині 5 см становить не менше 8°С.»Декілька років ми тестували посів соняшнику у більш ранні періоди, проте відмовились від цієї ідеї. Адже через недостатньо прогрітий ґрунт сходи даної культури розтягуються у часі, і рослини в цей період стають сильно вразливими для хвороб та шкідників. Тому посів намагаємось провести в найоптимальніші строки для культури», ділиться Євген Горло.

Щодо техніки, яка здійснює сівбу, то з метою його своєчасного проведення у нинішньому році в групі розширили парк сівалок і придбали додатково три 16-рядні сівалки. Для посіву пропашних культур у компанії використовують сівалки John Deere 7200, які переобладнані на систему висіву Precision Planting. Використання даної системи висіву дозволяє отримати рівномірні та якісні сходи. Тестували для себе можливість посіву соняшнику зерновими сівалками, проте відмовилися від цієї технології, оскільки такими сівалками неможливо рівномірно розподілити насіння і по глибині посіву, і по розташуванню в рядку. В результаті отримували строкаті сходи, місцями дуже загущені, а місцями були просіви.

Підживлення

Що стосується використання гібридного складу, то для кожного регіону в компанії вибрали гібриди, які найбільш підходять під ті чи інші умови внесення. Аби слідкувати за новинками насіння соняшнику та кукурудзи щорічно у полях кожного з кластерів закладають демоділянки з новими гібридами. Після того як гібрид себе добре зарекомендував на демоділянці, далі його тестують у товарному посіві на площі 50-100 га. І лише після того як він підтвердив свій потенціал у товарному посіві, площі під цей гібрид у посіві збільшують.

«У кожному регіоні у нас є свій гібрид-еталон, який з року в рік дає стабільні врожаї. Так, у Чернігівському кластері – це гібрид компанії Syngenta, у Житомирському кластері – продукт компанії РЖТ. При посіві ми використовуємо сульфат амонію. Після посіву обов’язково проводимо внесення ґрунтового гербіциду, в незалежності від того, який гібрид посіяно (класичний чи SU-гібрид)», – розповідає Євген Горло. 

Для зменшення фітотоксичного впливу на сходи соняшнику від можливого промивання ґрунтового гербіциду під кожне поле підбирається норма внесення в залежності від складу ґрунту на полі. Щодо страхових гербіцидів, то в агрохолдингу здебільшого використовують грамініциди, оскільки попередник під посів, як вже згадувалось, – овес. Для контролю хвороб здійснюються дві фунгіцидні обробки.

Стандартів не існує

Для проведення збирання і підготовки ґрунту під посів озимої пшениці в оптимальні терміни проводиться десикація соняшника. Цю процедуру краще проводити за вологості зерна близько 20-25%. Практика показує, що такий стан настає через 35-40 діб після масового цвітіння рослин соняшника.

При цьому вже два роки поспіль для цієї операції в компанії використовують квадрокоптери. Використання сучасної техніки дозволяє мінімізувати пошкодження рослин (наприклад, як за використання самохідних оприскувачів, оскільки кліренс оприскувача менше ніж висота соняшника) та якісно провести обробіток.

Аби щороку з кожного поля отримувати гарні показники, в Agricom Group проводять десятки дослідів з вирощування соняшника, тестують нові гібриди та засоби захисту рослин, системи живлення рослин. І, як показують результати напрямку «Рослинництво» агрохолдингу, такий продуманий і чіткий підхід оправдує себе.

«На початку нашої діяльності ми намагалися робити стандартну технологію для однієї культури стандартною для всіх полів. Але після того як отримали на частині полів негативний результат, прийшли до висновку, що перед тим як щось робити, потрібно зрозуміти, що відбувається в ґрунті. Для цього були проведені ґрунтові аналізи на всіх наших полях на вміст основних мікро- та макроелементів, рівня кислотності, гумусу і т.д. Саме після проведення аналізів ґрунту ми з’ясували слабкі місця на наших полях. Так по частині полів ми вже четвертий рік проводимо роботи по розкисленню ґрунту для оптимізації рівня кислотності», – пояснює Євген Горло. Для порівняння: якщо ще 4 роки назад врожайність культури була в районі 1,8-2 тонни/га, то зараз вона складає 2,5-3 тонни/га.

Агроінновації в дії

Для догляду за соняшником у Agricom Group використовується як візуальний догляд агрономів, так і онлайн-моніторинг розвитку рослин за допомогою програми AgroTop.

Впровадження інновацій у роботі всіх напрямків діяльності агрохолдингу – один із найважливіших його пріоритетів. Ще з моменту створення компанії керівництво поставило амбітну стратегічну ціль – здобути повний контроль над усіма господарськими процесами й підрозділами багатогалузевої та географічно розрізненої групи компаній зі збалансованим розподілом функцій між підприємствами та компанією, що здійснює керівництво.

«На сьогодні в Agricom Group впроваджена комплексна експертно-аналітична система управління агробізнесом FieldBI, система AgroTop, яка дозволяє дистанційно управляти виробничими процесами в агробізнесі, та AutoBI – онлайн-інструмент для ефективного управління парком техніки, обліку запчастин та агрегатів, моніторингу штрафів, страхових полісів тощо. Завдяки сучасним технологіям за останні роки ми значно підвищили ефективність основних видів діяльності наших підприємств, скоротили виробничі витрати, мінімізували вплив на природні невідновлювальні ресурси та екологію в цілому, а також збільшили загальний рівень прозорості прийняття рішень компанії, як для зовнішньої, так і внутрішньої комунікації», – резюмує Євген Горло.

П. С. Матеріал був підготовлений до початку війни з росією, планувалося його розміщення на шпальтах проєкту «Агрономія Сьогодні. Соняшник». Дякуємо прес-службі агрокомпанії Agricom Group за його підготовку і сподіваємося, що після нашої Перемоги над ворогом вирощування цієї культури на полях підприємства стане ще більш інноваційним та ефективним.

Джерело: АгроБізнес сьогодні

Top